Starogard miastem bezpiecznym dla pieszych

Już niedługo w Starogardzie pojawi się kilka aktywnych przejść dla pieszych. Właśnie trwają próby i montaż urządzeń. Autorami tego pomysłu są Anna Szyszkowska-Marquardt i Marek Marquardt, których projekt w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w kategorii projektów infrastrukturalnych okazał się jednym z najlepszych według mieszkańców.

Projekt polega na modernizacji przejść dla pieszych przy zastosowaniu inteligentnych urządzeń, które zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort pieszych poprzez zwiększenie ich widoczności oraz skrócenie czasu oczekiwania na przejście. W momencie wykrycia pieszego w strefie przejścia czujniki ruchu aktywują system aktywnego przejścia dla pieszych. Żółte zsynchronizowane światła LED, które zamontowane są nad znakiem D-6 oraz w jezdni zaczynają pulsować w stronę kierowcy w jednakowej częstotliwości. Gdy pieszy opuści strefę przejścia, aktywne przejście wyłącza sygnały świetlne. Piesi oraz kierowcy mogą bezpiecznie ruszyć dalej. Na odcinku 20 metrów przed przejściem zamontowany jest system antypoślizgowy ASE System, który pozwala na zmniejszenie drogi hamowania aut, w szczególności w trudnych warunkach atmosferycznych. Pasy dla pieszych niebawem będą pomalowane na kolor biały na czerwonym tle. Przejście przy ul. Kościuszki – Sąd Rejonowy, będzie dodatkowo wyposażone w system głosowy który aktywuje się, gdy pieszy podejdzie do przejścia oraz system kamer wizyjnych które monitorują strefę przejścia – system Smart Pass.

– Do modernizacji w I etapie wybrane zostały trzy przejścia dla pieszych (ul. Derdowskiego – przy bloku SAGA, ul. Skarszewska – cmentarz i ul. Kościuszki). Warto podkreślić, że będą to pierwsze aktywne przejścia w województwie pomorskim, z czego niezmiernie się cieszymy. Niestety na razie nasz budżet wystarczy tylko na trzy przejścia. Jeśli pomysł się sprawdzi i będą możliwości, to zamierzamy wykonać kolejne aktywne przejścia w następnych latach. Ponadto, jeśli zostanie nam trochę środków pieniężnych, to w porozumieniu z Urzędem Miasta Starogard Gdański i Miejskim Zakładem Komunikacji postawimy zadaszony przystanek dla autobusów MZK przy ulicy Derdowskiego, gdzie go obecnie brakuje – mówią Anna Szyszkowska-Marquardt i Marek Marquardt.

Aktywne przejścia dla pieszych w ramach umowy podpisanej 25 kwietnia 2019 r., modernizuje firma Euroasfalt z Olsztyna. Chociaż nie są jeszcze do końca aktywne, już cieszą się sporą popularnością nie tylko wśród starogardzian, ale również w całej Polsce. – Na facebookowym profilu „Aktywne Przejścia Starogard Gdański” (https://www.facebook.com/AktywnePrzejsciaSTG/) mamy na dzisiaj ponad 56 tys. wyświetleń naszego krótkiego filmiku. Jeden z naszych postów dotarł do ponad 97 tys. użytkowników i miał ponad 350 udostępnień. Z pewnością przyczyniła się do tego prezentacja aktywnych przejść podczas tegorocznych Dni Starogardu Gdańskiego oraz próba działania modernizowanego właśnie przejścia przy ul. Derdowskiego zamieszczona na naszej stronie na Facebooku, która zainteresowała wiele osób – cieszą się państwo Marquardt.

– Zdecydowaliśmy się złożyć w Budżecie Obywatelskim taki właśnie projekt, bo na sercu bardzo leży nam aspekt bezpieczeństwa w mieście. Wiele przejść dla pieszych usytuowanych jest w miejscach o wzmożonym ruchu komunikacyjnym. Często dochodzi tam do potrąceń. Dwa dni temu przy ul. Hallera potrącono dziecko, akurat na przejściu, które było wstępnie zakwalifikowane do modernizacji w kolejnych etapach BO. Jest nam bardzo przykro z tego powodu. Mamy nadzieję, że nasz projekt na tyle się przyjmie, że Prezydent Starogardu Gdańskiego oraz Rada Miasta będą kontynuować nasze przedsięwzięcie przez kolejne lata. Naszym zdaniem aktywne przejścia dla pieszych znacznie podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście, a przecież o to nam wszystkim chodzi – podsumowali Anna Szyszkowska-Marquardt i Marek Marquardt.