Przystań kajakowa w Starogardzie. Idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku

Na Pomorskich Szlakach Kajakowych cały czas powstają nowe miejsca przyjazne miłośnikom sportów wodnych. Teraz kajakarze mogą korzystać z nowej przystani i dobrze urządzonej przenoski na rzece Wierzyca w Starogardzie Gdańskim.

W poniedziałek 23 września wicemarszałek Ryszard Świlski oraz prezydent miasta Janusz Stankowiak dokonali odbioru technicznego nowego terenu rekreacyjnego z przystanią kajakową na terenie Hufca ZHP.

W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz pracownicy Wydziałów Inwestycyjno -Technicznego oraz Inicjatyw Gospodarczych

Zadanie wykonano w ramach projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. Realizowały je wspólnie Gmina Starogard Gdański jako partner wiodący projektu oraz gminy Gniew i Pelplin. Każdy samorząd ma określone zadania do wykonania na swoim terenie.  Starogard ukończył inwestycję jako pierwszy na szlaku. Oprócz przystani kajakowej na terenie Hufca Miasto, wybudowało przenoskę po obu stronach ulicy Hallera. Wydało na to ponad 460 tys. zł, z czego 85 proc. tj. 383 tys. zł dofinansowała Unia Europejska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak podkreślił wicemarszałek, ta inwestycja jest niezwykle ważna dla lokalnej społeczności i odwiedzających miasto turystów.

Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski podkreślił ogromne znaczenie projektu dla rozwoju regionalnej turystyki.

– Na terenie województwa pomorskiego jest 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących prawie 1,6 tys. km. Są wśród nich zarówno trasy o leniwym nurcie, idealne na początek przygody z kajakiem, jak i trudne odcinki o charakterze górskim, rekomendowane bardziej doświadczonym wodniakom. W ramach projektu zagospodarowujemy i oznakowujemy blisko tysiąc kilometrów wodnych tras kajakowych. Cały projekt kosztuje ponad 51 mln zł. Projekt „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia” obejmuje 2 obiekty w Starogardzie, 8 na terenie Gminy Starogard i po 3 w gminach Pelplin i Gniew. Ich koszt to ponad 5 mln zł – powiedział wicemarszałek Ryszard Świlski.

Nowa wiata na terenie Hufca ZHP

Przystań i przenoskę w Starogardzie wykonał Zakład Projektowo-Wykonawczy HABUD z Gdańska w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawca oczyścił i uporządkował teren Hufca. Wydzielił miejsce na ognisko. Postawił nową wiatę i ławostoły, przy których nie tylko kajakarze mogą odpocząć, coś zjeść i się zrelaksować. Na brzegu rzeki wybudował pływający pomost z trapem, aby kajakarze mieli łatwy dostęp do wody. W pobliżu przystani powstało też kilka miejsc postojowych oraz pojawiły się stojaki na rowery wraz z zestawem naprawczym. Aby ułatwić kajakarzom przeprawę rzeką Wierzyca, na 69,4 km przy ul. Hallera urządził nowoczesną przenoskę, która pozwala kajakarzom z łatwością wyciągnąć kajaki na brzeg i przenieść je przez most na drugi brzeg rzeki. Składa się ze stałych pomostów, trapu i pomostów pływających.

Przenoska przy moście na ul. Hallera

– Nowo obiekty turystyczne w Starogardzie mają służyć przede wszystkim miłośnikom wodnej turystyki – powiedział prezydent. – ale nie tylko. Atutem nowej przystani kajakowej jest jej położenie. Umiejscowiona w centrum miasta w parku miejskim będzie służyć również mieszkańcom jako miejsce rekreacji i spotkań. Powinniśmy wykorzystać to, że przez środek miasta przepływa tak piękna rzeka o wielu walorach. Mieszkańcy powinni się na nią otworzyć i odkryć Wierzycę na nowo. Naszym zadaniem jest im pomóc w tym i uczynić Wierzycę przyjazną dla turystów i samych mieszkańców. Temu służy ten projekt – zakończył Janusz Stankowiak.

Prezydent podziękował wicemarszałkowi i całemu Urzędowi Marszałkowskiemu za pomoc i wsparcie finansowe w organizacji tego szlaku kajakowego. Podkreślił, że w przyszłości inwestycja pozwoli też na organizowanie imprez o charakterze lokalnym i ponadlokalnym związanych ze sportami wodnymi.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak , wicemarszałek Ryszard Świlski i zastępca prezydenta miasta Tadeusz Błędzki podczas odbioru technicznego przystani kajakowej w Starogardzie

– Spływ kajakowy to dobry pomysł na weekendowy rodzinny wypad – powiedział Rafał Wasil – kierownik przedsięwzięcia strategicznego „Pomorskie Szlaki Kajakowe” – Wierzyca to rzeka urokliwa i zmienna. Wypływa z centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. Spływ kajakowy można rozpocząć od jeziora Wierzysko w Kościerzynie i dopłynąć aż do Gniewu – razem 154 km niesamowitej przygody. Na wielu odcinkach jest łatwa, chociaż poleca się ją bardziej doświadczonym kajakarzom, gdyż prowadzi przez dzikie i rzadko zamieszkałe tereny, posiada wysokie, zarośnięte i niedostępne brzegi, a w jej nurcie można spotkać wiele zwalonych drzew i ukrytych pod wodą głazów.

Miasto wspólnie z mieszkańcami zabiega w Zarządzie Wód Polskich o oczyszczenie koryta rzeki i umocnienie brzegu okalającego teren OSiRu.

– Miasto w ramach przebudowy parku miejskiego naprawiło umocnienia brzegów Wierzycy po obu stronach. I tego samego oczekujemy od zarządcy rzeki, którą są Wody Polskie. Dzięki temu stanie się ona bardziej przyjazna, a rodzice będą mogli zabierać na spływy dzieci – dodał prezydent. – Zależy nam na tym, aby przywrócić Wierzycy jej dawny turystyczny charakter i zachęcić mieszkańców do korzystania z jej uroków.

fot. Magdalena Dalecka