Kolejny defibrylator w mieście

Na budynku Straży Miejskiej przy ul. Kolejowej 5a pojawił się defibrylator AED – proste w obsłudze urządzenie, które może uratować komuś życie. To szczególnie istotne, zwłaszcza w pobliżu dworca kolejowego, gdzie każdego dnia pojawia się wiele osób.

Siedziba Straży Miejskiej usytuowana jest także niedaleko Alei Wojska Polskiego. Zarówno tam, jak i przy pobliskich ulicach mieszka spora liczba ludzi. Codziennie u kogoś może dojść do zatrzymania krążenia.

Defibrylator AED wydaje komendy głosowe i krok po kroku podpowiada co robić. Dlatego obsłużyć może go każdy. – Użycie defibrylatora do reanimacji nieprzytomnej osoby zwiększa jej szanse na przeżycie o 75 proc., pod warunkiem że użyjemy sprzętu w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia – tłumaczy ratownik medyczny Adrian Cichawa.

Gdy w roku 2018 Gmina Miejska została zaproszona do współtworzenia projektu „Kociewie nadaje rytm”, który realizuje założenia systemu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylatorów, urządzenie zostało zamontowane przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1.

Radni Rady Miasta popierając tę ideę, 29 maja 2018 r. podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia apelu do Prezydenta Miasta Starogard Gdański o podjęcie działań mających doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Starogardu Gdańskiego, poprzez wyposażenie wszystkich autobusów MZK w urządzenia AED. W tym roku w defibrylatory wyposażono dziewięć z nich.

– To ważne, aby mieszkańcy czuli się w przestrzeni publicznej bezpiecznie wiedząc, że w mieście znajdują się urządzenia, które mogą uratować ich życie. Miejsca, gdzie są rozmieszczone nie są wybierane przypadkowo. To przeważnie takie punkty, gdzie gromadzi się wiele osób. Niedawno w defibrylatory wyposażyliśmy dziewięć miejskich autobusów – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Do tej pory w ramach akcji „Kociewie nadaje rytm” defibrylatory umieszczono na budynkach:
– Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, ul. Kościuszki 17
– I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, ul. Hallera 34
– II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, ul. Kościuszki 131
– Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, ul. Paderewskiego 11
– Technikum w Owidzu, ul. Szkolna 6
– Centrum Handlowego w Starogardzie Gdańskim, ul. Zblewska 10c
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu, ul. Kociewska 22
– Hotelu Ren w Starogardzie Gdańskim, ul. Skarszewska 5
– stacji benzynowej przy PKS w Starogardzie Gdańskim, ul. Pelplińska 21
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej Wodzie

Fot. Małgorzata Rogala