Dzięki Miastu 24 rodziny zamieszkają w nowym bloku przy ul. Kopernika 11b

24 lokale przy ul. Kopernika 11 b w Starogardzie Gdańskim są gotowe do zamieszkania. Budowa bloku mieszkalnego trwała 16 miesięcy. Wybudowała go starogardzka firma MABET. We wtorek, 22 października jedna spośród 24 rodzin symbolicznie odebrała klucze do nowego mieszkania. Wręczył je prezydent miasta Janusz Stankowiak. Klucze do pozostałych mieszkań mieszkańcy odbiorą do końca października.

Chwila szczególnie radosna. Prezydent Janusz Stankowiak wręcza klucze lokatorom do ich nowego mieszkania.

Lokale w nowo wybudowanym bloku mieszkalnym przy ul. Kopernika 11b przeznaczone są dla rodzin uprawnionych do pomocy mieszkaniowej z zasobu gminy. Inwestycja jest jedną z kilku zrealizowanych w Starogardzie z udziałem środków rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (Fundusz Dopłat).

Nowo wybudowany blok mieszkalny przy ul. Kopernika 11 b w Starogardzie Gdańskim

24 mieszkania zostały wykonane w standardzie “pod klucz”. Blok składa się z trzech kondygnacji, a na terenie wokół dostępnych jest 12 miejsc postojowych, w tym 2 miejsca przeznaczane są dla osób z niepełnosprawnością.

Właścicielem mieszkań jest spółka TBS. Miasto wynajmuje je od spółki i następnie podnajmuje osobom zgodnie z ustaleniami społecznej komisji mieszkaniowej.

We wtorek, 22 października prezydent Janusz Stankowiak symbolicznie wręczył pierwszym lokatorom klucze do ich nowego mieszkania. Pozostałe 23 rodziny odbiorą klucze do 31 października.

Uroczysta wstęgę przecięli prezydent miasta Janusz Stankowiak, Bata Demska-nowa lokatorka oraz Andrzej Karasek prezes TBS Ziemi Kociewskiej

– Z wielka radością otwieram kolejną tak potrzebną inwestycję mieszkaniową w naszym mieście. Ten rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o liczbę oddawanych mieszkań w Starogardzie. Cieszę się, że ten budynek został zrealizowany zgodnie z projektem, w planowanym terminie. Bardzo za to dziękuję firmie wykonawczej MABET. To nie jest nasze ostatnie słowo. Mamy już plan na budowę kolejnego bloku przy ul. Piłsudskiego. Wierzę, że mieszkańcom tego bloku będzie się tu dobrze mieszkało, zwłaszcza że mieszkania usytuowane są  w przyjaznej i sympatycznej części miasta, blisko Parku Nowe Oblicze oraz centrum miasta, i że nie będzie żadnych usterek, co do ich eksploatacji – powiedział prezydent Janusz Stankowiak

Prezydent Janusz Stankowiak życzył mieszkańcom , aby dobrze im się mieszkało w nowym bloku przy ul. Kopernika 11b

Podnajemcy, którzy odebrali klucze, nie kryli radości.

Rodzina pani Beaty Demskiej po raz pierwszy wchodzi do swojego nowego mieszkania

– 10 lat czekaliśmy na przydział mieszkania – powiedziała pani Beata Demska, która zamieszka w dwupokojowym mieszkaniu z mężem Jackiem i dwoma synami Mateuszem i Tomaszem. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Przede wszystkim cieszymy się, bo będziemy mieli własna łazienkę, a chłopcy będą mieć swój pokój. Myślę, że do końca miesiąca uda się nam przenieść wszystkie rzeczy i zacząć nowy rozdział w życiu – dodała szczęśliwa .

Tuż przed wręczeniem kluczy, nowo wybudowany blok poświecił ksiądz Tomasz Dawid z Parafii p.w. św. Wojciecha.

W tej jakże radosnej chwili uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Oprócz władz miasta obecni byli: Renata Molin – przewodnicząca Rady Nadzorczej TBS, Bata Daszyńska –Muzyczka – prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie oraz Marek Hołowiński – właściciel Przedsiębiorstwa Budowlano Projektowego MABET w Starogardzie Gdańskim.

Uczestnicy otwarcia nowo wybudowanego bloku mieszkalnego przy ul. Kopernika 11 b zwiedzili poszczególne mieszkania 

Wszyscy byli pod dużym wrażeniem standardu wykończenia i wyposażenia pomieszczeń. Oprócz w pełni wyposażonej łazienki, w każdej kuchni znajduje się zlewozmywak oraz elektryczna kuchenka czteropalnikowa. Mieszkania wyposażone są też w domofon, telewizję naziemną, instalację satelitarną i telefoniczną. W budynku zainstalowano centralne ogrzewanie z sieci ciepłowniczej Elektrociepłownia Starogard, a woda podgrzewana jest przez lokalowe logotermy.

Korytarz w nowym bloku mieszkalny przy ul. Kopernika 11b

Wykonawcą robót budowlanych było Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe MABET ze Starogardu Gdańskiego. Projekt budynku wykonał Leszek Zaborowski z Czerska, a nadzór budowlany sprawowała firma PRO-BUD z Dąbrówki. Prace przy budowie trwały 16 miesięcy od 17 maja 2018 roku do 30 września 2019 roku. Inwestycja kosztowała prawie 3,5 mln zł. Była możliwa dzięki finansowemu wsparciu ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego (45 proc.), miasta (45 proc) i TBS (10 proc.)

Prezydent Janusz Stankowiak i wiceprezydent Tadeusz Błędzki

-Gmina Miejska Starogard Gdański od 6 lat aktywnie uczestniczy w rządowym programie finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Podobny poziom dofinansowania na poziomie 45 % z BGK Miasto otrzymało na dwa inne wcześniej zrealizowane projekty – przy budowie 6 mieszkań przy ul. Magazynowej  oraz  na  modernizację  6 mieszkań w różnych lokalizacjach.  Od 2013 r. BGK przyznał Miastu blisko 2,3 mln zł bezzwrotnego finansowego wsparcia na utworzenie ponad 30 mieszkań w Starogardzie – podsumował wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

fot. Magdalena Dalecka