Defibrylatory AED w autobusach miejskich

W dziewięciu autobusach miejskich zamontowane zostały defibrylatory AED. Są w gotowości przez 24 godziny na dobę. W każdej chwili, zarówno w autobusie, jak i na przystanku mogą zostać użyte w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Autobusy wyposażone w defibrylatory zabezpieczają cały ciąg komunikacyjny, co oznacza, że nie są przypisane tylko do jednej linii.

Defibrylator AED obsłużyć może każdy. Wydaje komendy głosowe i krok po kroku podpowiada co robić. Urządzenia umieszczone są w specjalnych gablotach i oznakowane międzynarodowym symbolem AED: błyskawicą w sercu.

– Wszyscy kierowcy i dyspozytorzy Miejskiego Zakładu Komunikacji zostali przeszkoleni z obsługi tego urządzenia. Szkolenie było praktyczne, więc każdy z uczestników mógł zaznajomić się ze sprzętem i jego działaniem – powiedział zastępca dyrektora ds. technicznych starogardzkiego MZK Piotr Pawłowski.

Defibrylatory zamontowane są w widocznych i łatwo dostępnych miejscach. 

Gdy w roku 2018 Gmina Miejska została zaproszona do współtworzenia projektu „Kociewie nadaje rytm”, który realizuje założenia systemu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylatorów, urządzenie zostało zamontowane przy głównym wjeździe na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny w naszym mieście. Radni Rady Miasta popierając tę ideę 29 maja 2018 r. podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia apelu do Prezydenta Miasta Starogard Gdański o podjęcie działań mających doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Starogardu Gdańskiego, poprzez wyposażenie wszystkich autobusów MZK w urządzenia AED.

W tym roku w defibrylatory wyposażono dziewięć autobusów. – To ważne, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie w przestrzeni publicznej wiedząc, że w autobusie jest urządzenie, które może uratować ich życie, a kierowca jest przeszkolony z jego obsługi – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Defibrylator w autobusie MZK

Do tej pory w ramach akcji „Kociewie nadaje rytm” defibrylatory umieszczono na budynkach:
– Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, ul. Kościuszki 17
– I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, ul. Hallera 34
– II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, ul. Kościuszki 131
– Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, ul. Paderewskiego 11
– Technikum w Owidzu, ul. Szkolna 6
– Centrum Handlowego w Starogardzie Gdańskim, ul. Zblewska 10c
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocyplu, ul. Kociewska 22
– Hotelu Ren w Starogardzie Gdańskim, ul. Skarszewska 5
– stacji benzynowej przy PKS w Starogardzie Gdańskim, ul. Pelplińska 21
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Skórczu
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnej Wodzie

Fot. Małgorzata Rogala

Od lewej: zastępca dyrektora MZK ds. technicznych Piotr Pawłowski, prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, pełnomocnik prezydenta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień Anna Kochanowska.