Dlaczego Starogard

ilustracja Starogard Gdański jest jednym z ważniejszych ośrodków miejskich i przemysłowych na Pomorzu. Uważany jest za stolicę Kociewia, charakterystycznego pod względem gwarowym i etnograficznym regionu nadwiślańsko – pomorskiego.

Starogard Gdański zajmuje obszar 25,273 km2 i liczy obecnie ok. 50 tys. mieszkańców. Ponad 60% z nich, to ludzie w wieku produkcyjnym, co sprawia, że miasto obok sporego potencjału gospodarczego dysponuje także dużym potencjałem ludzi młodych    i wykształconych, mogących stać się siłą dynamizującą jego rozwój.

Położenie Starogardu Gdańskiego w niewielkiej odległości od Trójmiasta, przy trasie krajowej nr 22, łączącej Berlin z Kaliningradem, a także w bezpośredniej bliskości  autostrady A-1 sprawia, że miasto ma doskonałą dostępność komunikacyjną, a bliskość lotniska w Rębiechowie (ok. 50km) oraz portów i baz promowych w Gdańsku i Gdyni gwarantuje dogodne połączenia nie tylko z krajami skandynawskimi, ale praktycznie z całym światem.

ilustracja

Sztandarowymi kierunkami przemysłowymi miasta są: przemysł farmaceutyczny, drzewny, budowlany, metalowy, chemiczny, spożywczy, odzieżowy oraz szklarski.

ilustracja W Starogardzie Gdańskim obok wielkich zakładów produkcyjnych (Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., Fabryka Mebli Okrętowych „Famos”, Destylarnia Sobieski S.A) funkcjonuje bardzo wiele średnich i małych przedsiębiorstw.

Ich potencjał idealnie nadaje się do wykorzystania przy realizacji nie tylko nowych inwestycji, ale i do współpracy kooperacyjnej z nowymi podmiotami rozpoczynającymi działalność np. na terenie istniejącej także w Starogardzie Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Inwestorzy zamierzający ulokować swoją działalność właśnie tam mogą liczyć nie tylko na bardzo korzystne zwolnienia podatkowe ale także na tzw. pomoc publiczną wynoszącą aż do 40% poniesionych nakładów inwestycyjnych.
Swoją siedzibę ma tam m.in. Starogardzki Park Przemysłowy zarządzany przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Na gruntach komunalnych utworzona została także Strefa Przedsiębiorczości, której teren (zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego) przeznaczony został na działalność produkcyjną i usługową. Podmioty gospodarcze (inwestorzy) pragnący rozpocząć działalność na tym terenie mogą liczyć – zgodne z Uchwałą Rady Miejskiej – na ulgi podatkowe i inne dogodne warunki dla swojej działalności.

Inwestorzy decydujący się na ulokowanie nowych inwestycji w Starogardzie Gdańskim, obok proinwestycyjnej polityki samorządu lokalnego, mogą liczyć na:
• młodych i wykształconych ludzi,
• znaczny potencjał edukacyjny na poziomie średnim i wyższym,
• atrakcyjne tereny budowlane i rekreacyjne wokół miasta,
• rozbudowaną infrastrukturę techniczną dysponującą zarówno zasobami ciepła i energii, jak również uregulowaną gospodarką wodno- ściekową.

ilustracja

 

Władze miasta efektywnie pozyskują także środki unijne na inwestycje. Dotychczas największą z nich, gdzie budżet miasta wspomagany był funduszami Europejskimi, była budowa tzw. Małej Obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Kwota dofinansowania w ramach ZPORR wynosiła 19,8 mln zł.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *